Konferencija za novinare o konkursu „NOVICA TADIĆ“

Povodom raspisivanja književnog konkursa za mlade pesnike „Novica Tadić“, u petak 19. januara 2018. godine, održana je konferencija za štampu na kojoj su govorili ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, pomoćnica ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić, posebni savetnik ministra dr Dragan Hamović i dr Vuk Vukićević, direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka.

Književni konkurs „Novica Tadić“ na inicijativu Ministarstva kulture i informisanja raspisao je Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, i odnosi se na neobjavljene knjige poezije pesnika starosti do 35 godina.


Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević podsetio je da je Novica Tadić (1949-2011) veliki srpski pesnik koji je obeležio poeziju s kraja 20. i početka 21. veka i napomenuo da ova nagrada ima dva cilja, a to su čuvanje uspomene na ovog pesnika i ukazivanje na značaj i vrednost poezije u širem smislu.

Iz različitih razloga ime Novice Tadića nije poznato najširoj čitalačkoj publici kao što su imena drugih velikih srpskih pesnika, rekao je ministar na konferenciji za novinare, “ali da se po rasponu i snazi svog poetskog talenta s pravom može uvrstiti u sam vrh srpske poezije”.

Šire gledano pitanje poezije u savremenom svetu je delikatno: da li poezija danas ima onu snagu koju je imala tokom 20. veka, da li se pesme uče napamet, da li pokreću ideje, entuzijazam, naduhnuće kod ljudi, zapitao se Vukosavljević. “To pitanje je složeno, ali je sigurno da poezija iz različitih razloga nema više ulogu koju je imala ranije”, konstatovao je. Po njegovim rečima srpska kultura se nije dovoljno odužila Novici Tadiću, ali da će njegovo delo tek u budućnosti biti poznato i “nadam se da će biti deo školskog programa”.

“Malo ima takvih dragulja u književnosti kao što je bio ovaj veliki pesnik i književnik”, ocenio je Vukosavljević.

Ministar je najavio da će Ministarstvo kulture i informisanja, u saradnji sa ustanovama kulture, raznim manifestacijama obeležiti 21. mart, Svetski dan poezije, kao i da će na ulicama i trgovima širom zemlje biti čitana poezija.

Na konkursu mogu da učestvuju pesnici koji nemaju više od 35 godina zato što je Tadić upravo u 35 godini objavio svoju prvu knjigu poezije.

Posebni savetnik ministra kulture i informisanja Dragan Hamović rekao je da je Novica Tadić ostavio oko 30 pesničkih naslova i oko 20 posebnih knjiga. “Tadić je bio nepotkupljiv, iznenadan, nekonvencionalan, autentičan i blizak generacijama pravih čitalaca, pogotovo generacijama koje dolaze i koje su hronološki i duhovno mlade“, ocenio je on.

Hamović smatra da će komisija izabrati najviše tri rukopisa, kao i da je planirano da za Svetski dan poezije budu obelodanjeni dobitnici ove nagrade.

Dobitnici će biti nagrađeni plaketom sa likom Novice Tadića, a nagrađeni rukopisi biće objavljeni u okviru edicije „Prisustva“ koja će biti pokrenuta u okviru izdavačke delatnosti Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka.

Direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Vuk Vukićević rekao je da će ovaj književni konkurs značajno doprineti promovisanju umetnosti i stvaralaštva mladih, promovisanju poezije, negovanju srpskog jezika i pisma.

Pomoćnica ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić rekla je da će idejno rešenje za plaketu, diplomu i knjiga uraditi studenti Fakulteta primenjenih umetnosti.

Pravo učešća na konkursu imaju svi pesnici koji u trenutku raspisivanja konkursa nisu navršili više od 35 godina života i koji pišu na srpskom jeziku, bez obzira u kojoj državi žive.

Detalji o konkursu se nalaze na linku: https://zaprokul.org.rs/knjizevni-konkurs-novica-tadic/.

O konferenciji za novinare izveštaje su objavili Politika, Večernje novosti, agencija Tanjug i drugi.

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве