Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji

Autor: mr Dragana Martinović
Stručni saradnici:
Biljana Jokić, mr Ana Stojanović
Tehnički saradnik:
Vera Milanović

Istraživački projekat „Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji“, koji je sproveden 2010. godine u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka, oslanja se na istraživanje „Kulturna politika Srbije u periodu od 1989–2001“, završeno 2002. godine, čiji je autor Vesna Đukić-Dojčinović. Tokom 2010. godine, istraženi su instrumenti kulturne politike muzejskih ustanova koje se finansiraju iz budžeta Ministarstva kulture Republike Srbije, odnosno koje je osnovala Republika Srbija. Dubinski intervjui s direktorima nacionalnih muzeja obavljeni su tokom aprila i maja meseca 2010. godine. U cilju obezbeđivanja potpunijih informacija, rukovodioci muzeja su zamoljeni da istraživačima projekta stave na raspolaganje primerke programskih i osnivačkih akata, planove i izveštaje o radu, informativni i promotivni materijal. Na taj način, mogli smo da steknemo celovitiju sliku o poslednje tri godine rada ustanova.

Predmet istraživanja

Predmet istraživanja „Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji“, u najširem smislu, vezan je za pojam kulturne politike, njene osnovne ideje, odgovarajuće metode i instrumente u oblasti kulturnog nasleđa. S obzirom na to da muzeji čine jedan od sektora kulturne politike države koji je okupiran zaštitom i prezentacijom nacionalne kulturne baštine, važno je definisati njihovu kulturnu politiku upravo iz razloga očuvanja kulturnog identiteta i kulturnog diverziteta, a potom i pravilnog raspoređivanja materijalnih i ljudskih resursa, podsticanja inovativnosti i veće autonomije muzeja, promovisanja i distribuiranja njihovih projekata, izgradnje vizuelnog identiteta muzeja, te njihovog pozicioniranja u socioekonomskom i političkom razvoju društva. Kako kulturna politika proističe iz kulturne osnove jednog društva, ali je istovremeno usmerena i ka stalnom njenom preoblikovanju, tako se i sama koncepcija i ciljevi kulturne politike vremenom menjaju. Prva decenija novog veka donela je izmenjenu kulturnu osnovu i u našem društvu, što je neminovno uticalo na preispitivanje dugogodišnjeg uvreženog modela kulturnog razvoja u Srbiji, te postepenog preusmeravanja i reorganizovanja kulturno-umetničkih institucija.

Ciljevi istraživanja

Glavni cilj istraživanja „Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji“ jeste dobijanje celovitije slike o opštim stavovima i ciljevima kulturne politike nacionalnih muzeja Srbije u poslednje tri godine, o pravilima, merama i metodama njihove poslovne politike, da bi, na osnovu toga, mogle da se predlože nove razvojne strategije i aktivnosti republičkih institucija u oblasti kulturnog nasleđa. Posebni ciljevi su:
• jasnije sagledati misiju, viziju i kratkoročne ciljeve naših nacionalnih muzeja;
• ispitati stanje u oblasti kratkoročnog i dugoročnog planiranja programa i projekata;
• ispitati stanje u administrativnoj, upravnoj, zakonodavnoj i finansijskoj strukturi;
• ispitati načine poslovanja s publikom;
• ispitati kako su organizovane PR i marketing aktivnosti;
• istražiti institucionalnu saradnju i razmenu.

Metod i tehnika istraživanja

U istraživanju „Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji“ primenjen je kvalitativan metod – intervjuisanje direktora muzejskih institucija kao nosioca kulturne politike na jednom njenom nivou. U toku ovog procesa, istraživač projekta vodio je razgovor s upravnicima muzeja (čije je vremensko trajanje iznosilo oko dva sata), u cilju dobijanja podrobnijih informacija i ispunjenja celovitosti istraživačkog projekta. Da bi se sprovelo intervjuisanje, trebalo je izraditi koncepciju s dubinskim pitanjima, predanalizu, prikupiti građu, ali i konsultovati postojeće intervjue korišćene u prethodnim istraživanjima iz oblasti kulturne politike. Posebna pažnja bila je usmerena na unutrašnje i spoljašnje okolnosti i faktore pod kojima muzeji rade i koji utiču na formiranje njihove poslovne politike: od njihovog osnivanja i pravnog ustrojstva, preko osnovnih delatnosti, izrade programa i projekata, tehničkog i finansijskog potencijala, prostornih uslova, profesionalne kompetencije zaposlenih, do njihove novije poslovne organizacije. Kvalitativna analiza tako prikupljenih podataka poslužila je za snimanje aktuelnog stanja u upravljanju muzejima od nacionalnog značaja, ali i predlaganje mera za dalji razvoj muzejske kulture, sve u cilju omogućavanja celovitije brige na novim temeljima kulturnog nasleđa.

Uzorak

Intervjuisanje i anketiranje je obavljeno u sledećim muzejima od republičkog značaja:
– Narodnom muzeju u Beogradu
– Istorijskom muzeju Srbije
– Muzeju istorije Jugoslavije
– Etnografskom muzeju u Beogradu
– Muzeju primenjene umetnosti
– Muzeju pozorišne umetnosti Srbije
– Prirodnjačkom muzeju
– Muzeju nauke i tehnike
– Muzeju žrtava genocida
– Muzeju Jugoslovenske kinoteke
– Muzeju Srpske pravoslavne crkve
– Galeriji Matice srpske u Novom Sadu
– Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini
Muzej savremene umetnosti u Beogradu nije se odazvao pozivu na saradnju u okviru projekta „Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji“.

Značaj istraživanja

Koristeći teorijsko znanje o kulturnoj politici u ustanovama kulture kakvi su nacionalni muzeji, ali i pomoću veštine intervjuisanja, nastojali smo da dobijemo podrobnu i aktuelnu sliku o misiji, viziji i ciljevima naših nacionalnih muzeja, kratkoročnom i dugoročnom planiranju programa i projekata, o administrativnoj, upravnoj i zakonodavnoj strukturi, finansijskoj strukturi, korisnicima, publici i članstvu, o marketingu i PR službi, kao i institucionalnoj saradnji i razmeni. Smatramo da su ovi instrumenti kulturne politike ključni elementi u sagledavanju mogućnosti i potreba razvijanja odgovarajućeg profila poslovanja muzejskih ustanova, definisanju strateškog planiranja kao uslova za njihov dugoročni uspeh i korišćenju svih mogućih potencijala u svrhu organizacione transformacije naših nacionalnih muzeja.

Preuzmite: Kulturna politika nacionalnih muzeja u Srbiji

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве