Mile V. Pajić, Beograd – utopijski grad

Izložbu akvarela će otvoriti mr teorije umetnosti Dragana Martinović i istoričar umetnosti Peđa Pivljanin u četvrtak, 24. marta ove godine, u 18 časova. Izložba je prodajnog karaktera. Autor će deo sredstava uplatiti za potrebe narodne kuhinje.

“Mile Pajić nas specifičnim odabirom ugla posmatranja širokog kadra uvodi u svojevrsni kompozicioni, koloristički i svetlosni spoj, gde sigurnim crtežom i slobodnim potezima bojenih tonova gradi perspektivu, ali i dočarava dušu svakog predstavljenog motiva. Njegovo tehničko umeće, veština i lakoća stvaranja slike – kroz likovno izražavanje u kojem koristi čitavu paletu boja i skalu njihovih tonova u kombinaciji sa belinom papira, kao i kroz vidljivost kraćih i dužih poteza četkicom – u službi su njegove naracije, pamćenja, ne zaboravljanja grada i nas u njemu…” (mr Dragana Martinović)
„Na akvarelima našeg umetnika, Mileta V. Pajića, antički Singidunum i Taurunum, slovenski Beograd i Zemun sjedinjeni su u svetlosti. Pradavni Istar, sada Dunav i njegova desna pritoka Sava spajaju ova dva grada, na ušću voda i svetlosti. U velikom nebu iznad okupljaju se sve ukrštene svetlosti, i od Save i od Dunava i od Kalemegdana. Tu, pod obroncima Kalemegdana odjednom se nadnesu prostori spojenih reka, velikih voda i velikog neba, prostori velike kružne svetlosti, neprozirne nad rekama u ogromnom, silnom, starom nebu nad Ušćem – nebu, stišanom u svetlostima što dopiru iz samih bezdana…“, (Peđa Pivljanin)

kisa-je-prestala-web

Mile V. Pajić je jedan od osnivača izdavačke kuće “Riznica srpske duhovnosti“. Bavi se publicistikom, slikarstvom, izdavačkom i grafičkom delatnošću. Autor je šest monografija o našem duhovnom i kulturnom nasleđu, za koje je izradio ilustracije u tehnici akvarela. Kroz školu akvarela pokušava da ovu drevnu tehniku sačuva od zaborava i nestajanja. Priredio je više grupnih i samostalnih izložbi, uglavnom akvarela. Živi i radi u Beogradu.

Izložba će biti otvorena do 7. aprila.
Radno vreme: radnim danima od 10 do 16 časova

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве