Održan seminar Kultura i razvoj i prva radionica Unesko projekta „Culture for Development Indicators“

Unesko Kancelarija u Veneciji je Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije 2015. godine dodelila grant za sprovođenje posebne metodologije za statsitiku u kulturi, čime će se Srbija pridružiti državama koje su već primenile ovu inovativnu UNESCO Culture for Development Indicators (CDIS) metodologiju. Reč je o multidimenzionalnom pristupu koji pruža uvid u razvojne aspekte kulture, preko 7 dimenzija i 22 indikatora (ekonomija, obrazovanje, mediji, upravljanje, baština, participacija, rodna ravnopravnost). Implementacija ovog metodološkog rešenja je značajan iskorak u istraživačkoj praksi kulture Srbije koji ne sagledava kulturu samo per se, već i u kontekstu njene veze sa drugim oblastima, poput ekonomije, obrazovanja, medija, socijalnih navika građana…
Povodom pokretanja projekta, Ministarstvo kulture i informisanja je, u saradnji sa Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka, 02.jula 2015. godine realizovalo prvu radionicu na kojoj je detaljno predstavljena CDIS metodologija. Radionica je bila namenjena predstavnicima institucija, ustanova i organizacija, koje će u saradnji sa srpskim timom za implementaciju CDIS projekta, biti izvori informacija i statistike za izradu analize 22 indikatora. Održan je prvi sastanak (preparatory meeting) sa predstavnicima institucija i organizacija koje će uzeti učešće u implementaciji.

DSCN4123

Asja Drača Muntean, pomoćnik ministra kulture za međunarodnu saradnju, evropske integracije i projekte, je najpre pozdravila skup i istakla značaj koji će implementacija ove metodologije imati za oblast kulture. Naznačila je da će se na ovaj način poboljšati empirijska baza aktivnosti u kulturi, te boljem sagledavanju i unapređivanju doprinosa kulture sveopštem razvoju društva. Kao rezultat, kultura će zauzeti svoje mesto u mnogim razvojnim dokumentima na državnom i lokalnom nivou. Izuzetan značaj primene ove metodologije je i taj što će se Srbija priključiti Unesko globalnoj bazi podataka 22 indikatora kulturnog razvoja u 7 dimenzija, što će omogućiti komparativne analize i služiti kao motiv daljem definisanju smernica razvoja nacionalne kulturne politike. Takođe, pomoćnik ministra je naglasila spremnost Srbije na uključivanje u ovakve međunarodne projekte i saradnju sa međunarodnim organizacijama i podsetila na doprinos Konvencije o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza (Unesko 2005) nacionalnoj kulturnoj politici.

Ivana Zečević, samostalni savetnik sektora za međunarodnu saradnju, evropske integracije i projekte u Ministarstvu kulture i informisanja podvukla je značaj ulaska Srbije u ovakav projekat, upoznala skup sa načinom rada na implementaciji, kao i sa članovima radne grupe. Još jednom je ukazala na doprinos Konevencije 2005 i njenu ulogu u kreiranju CDIS indikatora.

Bojana Subašić, istraživač u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka, predstavila je mrežu kulturnih institucija u Srbiji na koje će se metodologija odnositi, podvlačeći da je to bitno kako bismo u potpunosti sagledali doprinos metodlogije. Ova prezentacija zapravo je predstavljala uvod u prezentaciju gošće iz Unesko kancelarije u Veneciji, Moli Steinlogi.

Moli Steinlogi, predstavnica Unesko regionalne kancelarije u Veneciji i ekspert za proces implementacije CDIS metodologije, detaljno je objasnila proces kreiranja, prilagođavanja i realizovanja metodologije na nacionalnom nivou. Istakla je da je u prvoj fazi implementacije metodologija testirana u 11 zemalja, a da je sada primena metodologija proširena na veći broj zemalja, pa su trenutno u fazi imlementacije Crna Gora, Hrvatska, Moldavija, Albanija i druge države. Predstavnik venecijanske Unesko kancelarija predstavila je tok realizacije projekta u Bosni i Hercegovini, Namibiji, Kambodži i Crnoj Gori. Podsetila je da u Crnoj Gori proces još uvek traje, ali i istakla rezultate i uticaj na nacionalnu kulturnu politiku u ostalim državama.

DSCN4129

Slobodan Mrđa, istraživač u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka i Sunčica Stefanović Šestić, rukovodilac statistike obrazovanja, nauke i kulture u Republičkom zavodu za statistiku, predstavili su trenutno stanje u statistici u oblasti kulture. Posebno su naglasili izazove i probleme u prikupljanju podataka u sferi kulture, ali i pohvalili ulazak Srbije u jedan ovakav projekat, uviđajući značaj Uneskovih napora da kreiraju globalnu bazu podataka za kulturu. Slobodan Mrđa predstavio je aktuelni sistem prikupljanja i prezentovanja podataka u kulturi E-kultura, koji memorandumom o saradnji zajednički realizuju dva Zavoda (Zavod za proučavanje kulturnog razvitka i Republički zavod za statsitiku). E-kultura je onlajn način prikupljanja i prezentovanja podataka o načinu funkcionisanja i programima ustanova kulture. Podaci se generišu u specijalizovanu bazu koja dalje omogućava sagledavanje podataka, komparaciju, izvođenje analiza. Sunčica Stefanović Šestić predstavila je način rada Republičkog zavoda za statistiku, posebno ističući harmonizaciju metodologija sa evropskim i svetskim standardima. Kao najveći problem istaknut je izostanak regulative za harmonizaciju kulturne statistike, što rezultira izostankom podataka u kulturi na nacionalnom nivou.

Predstavljanje CDIS metodologije, razgovor na temu razvoja i kulture, i proslava 6. godina od ratifikacije Konvencije 2005, upotpunjen je prezentacijom analize trgovinskih sporazuma sklopljenih od njenog donošenja. Naime, prezentacija je u fokusu imala procenu primene članova 16 i 21 Konvencije 2005 godine u sklopu bilateralnih i regionalnih trgovinskih ugovora, deset godina nakon njenog usvajanja. Prezentacija se zasnivala na rezultatima naučne studije koja je ispitala 54 bilateralnih i regionalnih trgovinskih ugovora, zaključenih nakon oktobra 2005 godine, i pokriva značajan broj zaključenih ugovora između država svih kontinenata, u okviru šest izbornih grupa Uneska (La mise en œuvre des articles 16 et 21 de la Convention sur la diversité des expressions culturelles dans les accords commerciaux bilatéraux et régionaux conclus depuis 2005 », rapport co-écrit par Véronique Guèvremont (dir.) et Ivana Otasevic, commandé par le Secrétariat de la Convention sur la diversité des expressions culturelles de l’UNESCO, 1er juillet 2014, et mise à jour en 2015). Posebna pažnja bila je poklonjena odredbama trgovinskih sporazuma koje se bave elektronskom ili e-trgovinom u okviru razvoja digitalnih tehnologija.

DSCN4137

Cilj radionice je da upoznavanje učesnika sa projektom, identifikacija izvora podataka i formiranje radnog partnerstva. Publiku na radionici činili su predstavnici institucija i organizacija zainteresovanih za proces sprovođenja CDIS metodologije, između ostalih: Republički zavod za statistiku, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, Grupa za kreativnu ekonomiju, predstavnici više muzeja, arhiva i drugi zainteresovani građani i predstavnici medija.

Veoma je značajno što će upravo Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (kao republička institucija posvećena istražavanjima u kulturi) raditi na implementaciji ove metodologije, jer je i do sada svojim istraživačkim radom i studijama ukazivao na izazove i davao preporuke za razvoj kulture u Srbiji.

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве