Otvaranje izložbe slika „Apstrakcija mogućeg“ Tatjane Dimitrijević

Izložba će biti svečano otvorena u četvrtak, 1. oktobra u 19 sati u Galeriji Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka i može se pogledati naredne dve nedelje.

„Jedan od paradoksa umetnosti Tatjane Dimitrijević je u tome što je ona istovremeno pristupačna i tako neulovljiva. Počinje kao „formalista” i svoje formalističko obrazovanje unosi u svoja istraživanja slobodne forme. Umetnost u kojoj nema ni traga pretnji ili zebnji. Naprotiv, Tatjana Dimitrijević teži da nas okruži vedrom i spokojnom atmosferom, poziva nas da učestvujemo u otmenim i nepomućenim emocijama. Zašto je ona neuhvatljiva? Sve u svemu, njeni oblici su jednostavni a duh kojim zrače dobroćudan. Nekima će biti teško da shvate umetnost Tatjane Dimitrijević, možda zbog načina na koji ona u svom radu usredsređuje svoju moć na čisto vizuelne komponente – boju i svetlost, na suptilne promenljive odnose koje postiže raznim zasićenjima i gradacijama transparentnog i postojanog, toplog i hladnog – pokazujući izuzetnu osetljivost za boju. Slikarstvo Tatjane Dimitrijević je slikarstvo najsmelijih obrta, neočekivanih odnosa, zrelo, osećajno i detinje bezazleno. Crpeći snagu iz bajkovite mašte, uspomena, nostalgije i tla ova umetnička praksa ima elemente renesansne neponovljivosti u kojoj su združeni monumentalnost, melanholija, bes i strast, umetnost koja miri Frančesku i Poloka – grubošću tesanja najfinijih poruka ljudskog srca kao i uzbudljivosti i dramatičnosti izraza – što ne sputava autorovu lirsku prirodu“, objašnjava u katalogu izložbe Ljubiša Dimitrijević.

Coal-miner_web,

Tatjana Dimitrijević (1965, Sombor) diplomirala je 1988. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek slikarstvo u klasi prof. Dušana Todorovića. Izlagala na sedam samostalnih i više kolektivnih izložbi. Zaposlena je kao urednik likovnih programa u galeriji Kulturnog centra Sombor. Već niz godina se bavi likovnom pedagogijom.

Radno vreme Galerije: radnim danima od 10 do 16 časova
Tel: 2637 565, 2638 081

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве