Savetovanje REPROGRAFIJA U SRBIJI – Model ostvarivanja naknada od umnožavanja pisanih autorskih dela

2010_reprografijaU sredu 10. februara 2010. održano je u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka savetovanje na temu ostvarivanja izdavačkih i autorskih prava po osnovu reprodukovanja izdanja odnosno autorskih dela u štampanoj i digitalnoj formi. Na savetovanju su govorili Jelena Radojević, savetnica u Odseku za autorska i srodna prava (Zavod za intelektualnu svojinu) iz Beograda, Olav Stokmo – izvršni direktor Međunarodne federacije organizacija koje se bave reprografskim pravima (IFFRO) iz Brisela, Sanja Vučković – predsednica Udruženja za zaštitu prava izdavača – ZANA iz Hrvatske i Zoran Hamović, savetnik ministra kulture i izdavač, koji su u drugom delu savetovanja odgovarali na pitanja. Savetovanju je bio sprečen da prisustvuje Rudi Zaman, predsednik SAZOR-a (Slovenačke autorske i izdavačke organizacije za reprografska prava G.I.Z)

Nakon pozdravnih slova direktora Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Aleksandra Lazarevića i savetnika ministra kulture Zorana Hamovića kraćim ekspozeom Jelena Radović je obrazložila zakonsku regulativu Srbije u ovoj oblasti. Obuhvativši kraći istorijat zakonodavstva, ona je naglasak stavila na sadašnje stanje i definisala probleme koji u smislu reprografije tek treba dodatno da se regulišu.

Olav Stokmo je obrazložio prirodu Međunarodne federacije (IFFRO) iz Brisela, njen cilj i metode rada. Organizacija okuplja 60 zemalja u kojima se po osnovu prihoda od kopiranja samo u 2008. godini prikupilo i nosiocima prava raspodelilo 913 miliona američkih dolara. Ideja organizacije je da predlaže standarde u smislu određivanja granice između kopiranja za privatne i institucionalne potrebe i piraterije, oporezivanja kopirnih aparata i medija na nivou uvoznika i kopirnica, načina na koje se novac prikuplja i redistribuira. Izdavači i autori se u svakoj zemlji organizuju i svoja prava obezbeđuju prema lokalnim prilikama, a inicijative provode kroz insitutucije svojih država. Jedan od rezultata takvog delovanja je činjenica da je u IFFRO okupljeno 29 evropskih država, što faktički znači da je ostvarivanje prava po osnovu reprografije institucionalizovano u svim državama EU.

Sanja Vučković je govorila o načinu na koji se u Hrvatskoj u poslednje dve godine ostvaruju prava izdavača i autora. Opis izgrađenih mehanizama i iskustva u njihovom formiranju pokazali su se, budući na veliku sličnost zakonskih rešenja, kao izvanredno koristan niz informacija. Opisani su problemi, otpor, nezainteresovanost ali i pouka da je upornost, bez obzira na inicijelni broj učesnika i suprotstavljene interese raznih aktera u procesu, u krajnjem ishodu isplativa.

U diskusiji koja je usledila polučasovnoj pauzi predavači su, između ostalog, čvrsto branili stav da intelektualna svojina nije socijalna kategorija, već da mora da bude zaštićena, u prvom redu u pogledu naučnih dela koja se koriste na univerzitetima, a koja su, globalno, prva žrtva skenera i fotokopir mašine. Zoran Hamović je naglasio da se proces koji se nastavio i samom savetovanjem neće zaustaviti bez obzira na slabu obaveštenost, nezainteresovanost ili otpore zainteresovanih strana. U tom smislu sledeće savetovanje, koje bi trebalo da bude fokusirano na autore i njihova udruženja, najavljeno je za april kada bi istim poslom ponovo doputovao Olav Stokmo.

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве