UNESCO – Međunarodni fond za kulturnu raznolikost

Unesko (UNESCO) je objavio poziv za prijave za finansiranje projekata iz sredstava Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost (u daljem tekstu Fond), koji je formiran na osnovu člana 18. Konvencije o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza (Unesko, 2005.)

Kulturna raznolikost je jedan od ključnih pojmova na kojima se temelji uticaj kulture u programima održivog društvenog razvoja, kao i borba protiv negativnih efekata ekonomske, tehnološke i političke globalizacije. Ovaj pojam takođe afirmiše kulturnu politiku baziranu na poštovanju ljudskih prava, promociju interkulturnog dijaloga, borbu protiv svih oblika diskriminiacije, zaštitu jezika, kulturnog nasleđa i kulturnih izraza manjinskih naroda, grupa i zajednica, multuikulturalizam i lingvističku raznolikost.

Svrha Fonda je promovisanje održivog razvoja i smanjenje siromaštva u zemljama u razvoju. Fond podržava projekte koji imaju za cilj da podstaknu pojavu dinamičnog kulturnog sektora, pre svega tako što će omogućiti uvođenje novih kulturnih politika i kulturnih industrija, ili jačanje postojećih.

Fond će podržati programe i projekte koji su dizajnirani da:

• Omoguće uvođenje kulturnih politika koje štite i promovišu raznolikosti kulturnih izraza i, po potrebi, jačaju odgovarajuću institucionalnu infrastrukturu (termin „Institucionalna infrastruktura“ ne bi trebalo tumačiti kao objekte fizičke izgradnje ili obnove, već u kontekstu menadžmenta, ljudskih resursa, itd.)

• Ojačaju postojeće kulturne industrije;
• Podstiču stvaranje novih kulturnih industrija
U specifičnim slučajevima, Fond će podržati takve aktivnosti koje imaju za cilj zaštitu kulturnih izraza od izumiranja, onih koji su ugroženi, ili kojima je potrebna hitna zaštita, kao i onih koji obezbeđuju mogućnosti za izgradnju kapaciteta.
Maksimalni iznos za koji se aplicira kod Fonda za programe/projekte je 100.000 američkih dolara.

Programi/projekti koji nisu prihvatljivi za apliciranje kod Fonda su:
• oni čiji je cilj prebijanje deficita, vraćanje duga ili plaćanja kamate
• odnose se isključivo na proizvodnju kulturnih izraza
• odnose se na aktivnosti fizičke izgradnje/obnove objekata.
Pozivamo sve zainteresovane institucije, vladine i nevladine organizacije, kao i predstavnike ranjivih i drugih društvenih grupa (žene i ostale različite društvene grupe, uključujući osobe koje pripadaju manjinama i autohtone narode) da do 10 juna 2011. prijave svoje projekte na priloženom obrascu, na marijana.milankov@zaprokul.org.rsivana.zecevic@kultura.gov.rs.
Zahtevi se popunjavaju na engleskom ili francuskom jeziku u priloženom formularu u digitalnoj formi (.doc file), veličina fonta trebalo bi da bude 10 ili veća, specijalne karaktere i dekorativne fontove bi trebalo izbegavati.
Obaveštenje o projektima/programima koji su uspešno prošli na konkursu uslediće u decembru 2011.
Sve pristigle prijave biće dostavljene na evaluaciju Nacionalnoj komisiji za Unesko pri Ministarstvu spoljnih poslova RS. Nacionalne komisije su zadužene da urade pregled i ocenu pristiglih projekata, kako bi utvrdile da li su prijavljeni projekti relevantni, da li ispunjavaju predmetne prioritete, kao i da ispitaju njihovu održivost. Nacionalna komisija je u obavezi da napravi predselekciju pristiglih projekata tako što će predložiti Fondu na razmatranje maskimalno četiri projekta iz Srbije (maksimalno dve aplikacije popunjene od strane institucija i maksimalno dve aplikacije nevladinog sektora).
Nakon ove procedure, izabrani projekti će biti prosleđeni Sekretarijatu Uneska. Detaljnije informacije mogu se dobiti i na internet adresi http://www.unesco.org/culture/en/diversity/convention.
Za sva specifična pitanja oko aplikacionog procesa, možete se direktno obratiti i Sekretarijatu Uneska na: IFCD.Convention2005@unesco.org

PRILOZI:
• Aplikacioni formular
• Konvencija o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza
• Dodatne informacije pri konkurisanju
• Često postavljena pitanja (FAQ)

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве