ДА ЛИ СУ ВИЗУЕЛНЕ УМЕТНИЦЕ ДОВОЉНО ВИДЉИВЕ?

Резултати квантитативног и квалитативног истраживања под називом „Идентитети жене у савременом визуелном стваралаштву“, уз давање препорука о коришћењу резултата истраживања у пракси, представљени су у Заводу за проучавање културног развитка (Запрокул).

Ово истраживање је спроведено у оквиру уметничког пројекта „Успон жене у култури на Западном Балкану“, иницијаторке Биљане Јотић, историчарке уметности, независне кустоскиње и посвећен је улози и значају жене у обликовању културне и друштвене стварности. У истраживању је учествовало 30 кустоскиња и 265 визуелних уметница из пет земаља региона.

Марко Крстић, директор Запрокула, поздрављајући присутне на почетку промоције, нагласио је да је ово један од примера активности Запрокула којом се отварамо према широј  као и  стручној јавности и медијима, желећи да резултати које представљамо имају у виду сви они којима су важни у даљим активностима у култури, уметности, науци.

Биљана Јотић, аутор пројекта, а сада и директор Музеја примењене уметности у Београду,  представила је  трогодишње активности спроведене у оквиру  пројекта и  истакла  важност резултата истраживања у будућим активностима кустоскиња, уметница, али и изражену потребу за умрежавањем и сарадњом. Поред тога, Биљана Јотић је нагласила да је један од  највећих резултата изузетно повећана медијска видљивост визуелних уметница, како кроз изложбе тако и кроз њихову међусобну сарадњу успостављену у току пројекта.

Татјана Јокановић, виша саветница у Канцеларији повереника за заштиту равноправности је упутила све честитке за оно што је био предмет овог истраживања истичући да је је оно изузетно корисно и значајно за сагледавање стања и даље  активности  Канцеларије. Истраживање показује да се, када је реч о родној равноправности указје на то да има наде и да се праксе могу померати, посебно када су у питању визуелне уметнице, институције и кустоскиње. Заједничка акивност, уједињавање око тога да радимо на подизању свети о родној равноправноси у свим областима изузетно важна, а активност Запрокула на плану истраживања треба да се настави јер је драгоцено за све који треба да у свом раду користе ове резултате.

Драгана Мартиновић, истраживач у Завпрокула која је спровела ово истраживање, представила је резултате истраживања који су изузетно важни у будућим кустоским, уметничким, институционалним и ванинституционалним праксама издвојивши као главну препоруку свим нивоима власти важност предузимања мера за повећање видљивости визуелних уметница у јавности, код публике, у медијима, у друштву, односно за стварање једнаких могућности и полазних тачака за оба пола/рода, у смислу напредовања и промоције њиховог стваралаштва.

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве