Информациони систем е-Култура, континуирани пројекат Завода за проучавање развитка, од 2013. године одвија у партнерству са Републичким заводом за статистику и представља извор званичне статистике у култури Србије.
Развој система подразумева периодично преиспитивање основних евиденција и структуре података, као и њихово усклађивање са међународним стандардима, па је у складу с тим Завод постао члан ЕГМУС-а (европске мреже установа које су задужене за статистику о музејима на националном нивоу) 2017. године.
Информациони систем е-Култура, такође, представља основ за развој других националних пројеката, као што је Портал културе са интерактивном мапом институција културе, праћење реализације Акционог плана Владе Р. Србије, стратешко планирање у култури, те праћење ефеката предузетих мера државних органа на различитим нивоима управљања.
Поред континуираних активности у домену методологије, да би се систем развијао у правцу одрживости, неопходно је унапређивати процедуре ажурирања података као и технолошких решења. У складу са овим циљем, планирано је додатно програмирање система, које би значајно унапредило технолошко решење и омогућило претраживање и груписање података по додатним критеријумима и индикаторима.
Пројектне активности планиране за 2020. годину
Као ранијих година, и током 2020. године планиране су две групе активности.
Прва група активности односи се на редован процес одржавања и развоја система:
- ажурирање адресара;
- редован годишњи циклус статистичких истраживања;
- преиспитивање и редефинисање критеријума класификације, основних евиденција и постојеће структуре података;
- дефинисање форме за годишње извештаје завода за заштиту споменика;
- одржавање и даљи развој програмског пакета у складу са променама структуре и обима података, процедуре ажурирања и извештавања;
- редовно одржавање и унапређење структуре података на сајту пројекта е-Култура;
- припрема статистичких извештаја и публикација у сарадњи са Републичким заводом за статистику;
- учешће на редовном годишњем састанку групе ЕГМУС, који је планиран да се одржи у Београду.
Друга група активности односи се на подпројекте започете током 2018. године за потребе Владе Р. Србије и Министарства културе и информисања Р. Србије, у којима подаци из е-Културе представљају основу:
- анализа постојеће структуре података и платформе за праћење реализације Акционог плана Владе Р. Србије у делу који се односи на праћење посећености одабраних група установа на месечном нивоу;
- наставак рада на дисеминацији података за потребе Портала културе Србије, ГЕО Србије (Националне инфраструктуре геопросторних података) и Сектора статистике Секретаријата за управу Града Београда;
Развој система е-Култура је од изузетног значаја за целокупан ресор културе, будући да је суштински везан за процесе дигитализације на свим нивоима. Имплементирањем и развојем јединственог истраживачко-информационог система на једном месту биће обједињени подаци о свим институцијама културе у Србији, што би представљало основу за научно-истраживачки рад, статистику у култури и индикаторе културног развоја. Овако конципирана истраживачко-информациона подршка култури омогућиће израду квалитативних и квантитативних показатеља о учешћу културе у укупном друштвеном развоју.
Сајт е-Култура можете посетити кликом на линк: e-kultura.net
Руководиоци пројекта: Слободан Мрђа и Биљана Јокић
Технички координатори: Маријана Узуновски и Јелена Вујановић