Kako Muzeje u Srbiji učiniti pristupačnim?

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (Zaprokul) u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti, predstavio rezultate po prvi put sprovedenog istraživanja Kultura pristupačnosti: istraživanje o pristupačnosti muzeja i galerija u Republici Srbiji“.

Kako muzeje u Srbiji učiniti pristupačnim

Juče je povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (Zaprokul) u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti, predstavio rezultate po prvi put sprovedenog istraživanja Kultura pristupačnosti: istraživanje o pristupačnosti muzeja i galerija u Republici Srbiji“, uz simboličnu pesmu „Dodirni me“ koju su izveli mladi umetnici, učenici Škole za učenike oštećenog vida ,,Veljko Ramadanović“.

Pozdravnu reč, uputile su Marijana Kolarić, direktorka muzeja i Olivera Ignjatović samostalni savetnik, rukovodilac grupe za zaštitu nepokretnih kulturnih dobara, zadužbina i fondacija u Ministarstvu kulture koje su čestitale Zaprokulu na temeljnom, sveobuhvatnom i značajnom istraživanju.

Marko Krstić, direktor Zaprokula, je u svom obraćanju istakao da je cilj istraživanja bio da se stanje pristupačnosti muzeja i galerija sagleda u celini, da se suočimo sa problemom kako bi smo pronašli najbolji mogući način za prevazilaženje svih prepreka.

Foto Zaprokul: Jelena Đorđević i Milica Jovanović

U nastavku, istraživačice Zaprokula Marijana Milankov, Bogdana Opačić i Bojana Subašić održale su radionicu u vidu „pab-kviza“ na kojoj je publika mogla da se upozna sa trenutnim stanjem u muzejima i galerijama, ali i da čuje značajne predloge za unapređenje i razvoj.

Sprovedeno istraživanje „Kultura pristupačnosti“ obuhvatilo je 97 muzeja i galerija i 36 udruženja osoba sa invaliditetom u Srbiji. Postavljeno je 70 pitanja i održano 35 intervjua i fokus grupa.

Rezultati istraživanja

Rezultati pokazuju da je 53,7% muzeja i galerija programski nedostupno, fizički čak 57,5%.

Posebno su niski rezultati u oblasti komunikacione pristupačnosti koji pokazuju da 75,6% ustanova nije pristupačno.

Upravo zato Zaprokul je dao neke od najvažnijih smernica i preporuka kako poboljšati opšte stanje u kulturi.

Neophodno je

  • edukovati zaposlene, ali i
  • angažovati osobe sa invaliditetom,
  • stalno prilagođavati prostore i dizajn,
  • nabaviti adekvatnu opremu i
  • poboljšati digitalnu pristupačnost u svim institucijama kulture.

Publikacija „Kultura pristupačnosti“ biće poslata svim institucijama u Srbiji kako bi im poslužila kao vodič i uputstvo koje će im pomoći u postizanju veće pristupačnosti, a sa istim ciljem Zaprokul će tokom sledeće godine sprovesti niz obuka širom Srbije.

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве