Kultura i zakoni

„Kultura i zakoni – o akterima upravljanja i o kulturnom nasleđu“ je monografska studija nastala na osnovu rezultata istraživačkog projekta „Zakoni i kultura“.

Autorke: dr Maša Vukanović i dr Ana Stojanović

„Kultura i zakoni – o akterima upravljanja i o kulturnom nasleđu“ je monografska studija nastala na osnovu rezultata istraživačkog projekta „Zakoni i kultura“. Projekat je pokrenut s obzirom na rezultate naših prethodnih istraživanja (Vukanović 2011 , Vukanović 2013, Vukanović i Stojanović 2014 , Vukanović i Stojanović 2015, Stojanović 2018 KULTURA br. 160) prema kojima pravni okvir u Srbiji nosi niz izazova za sprovođenje kulturne politike. Pravni okvir, pored Ustava i resornih zakona iz kulture, čine i propisi iz domena ekonomije (poreski zakoni, Zakon o budžetskom sistemuZakon o javnim nabavkama), rada i zapošljavanja, socijalne sigurnosti, obrazovanja, prostornog planiranja, državne uprave i lokalne samouprave. Odluke koje se donose u smeru implementacije javnih politika moraju imati pravni osnov te se može reći da su zakoni bazičan instrument sprovođenja i kulturne politike. Međutim, odnos prava i kulture je kompleksan, uzajaman i intezivan toliko da se može napraviti i paralela: Kultura je hirurg a zakonodavac anesteziolog .

Kompleksnost odnosa prava i kulture naslućuje se već iz prve široke, antropološke, definicije kulture koju je 1871. godine dao etnolog i antropolog Edvard Tejlor nazvavši kulturu sveobuhvatnom celinom i navodeći pravo i moral među njenim delovima. Kasnija antropološka istraživanja pokazivala raznovrsnost spona prava i kulture, ističući i veze prava i upražnjavanja moći (Gerc, Greenhouse, Gessen, Pavković i Naumović i dr.). To je odjeka imalo i u studijama prava. Mezej (Mazey 2001) je istakla da je zakon „i proizvođač i objekt kulture. Uopšteno govoreći, zakon oblikuje individualni i grupni identitet, društvene prakse i i značenje kulturnih simbola, ali sve te stvari [kultura u svom mnoštvu manifestacija] takođe oblikuju zakon jer menjaju ono što je društveno poželjno, politički izvodivo, pravno legitimno.“

Analiza pravnih akata (ustava, zakona, uredbi, pravilnika, rešenja i drugih dokumenata), i njihovo sagledavanje u odnosu na vreme kada su donošeni i kako su dopunjavani, delimično ili potpuno menjani, svedoče/govore o društvenim promenama u prošlosti čiji se ishodi nalaze i u sadašnjosti. Uzimajući pravnu etnografiju kao osnovu metodološkog pristupa, fokusirale smo se na pravljenje svojevrsne vremenske lente u kojoj analiza sadržaja pravnih akata sugeriše moguće odgovore na pitanja kada i kako se etablirao sistem upravljanja čiji je deo resor kulture, te sistem zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa. Početna tačka u toj vremenskoj lenti je 1945. godina, kada je i na prostoru Jugoslavije završen 2. svetski rat a u Jugoslaviji i Srbiji, kao njenom delu, uspostavljalo republikansko uređenje države. Grupni razgovori sa predstavnicima jedinica lokalne samouprave te predstavnicima ustanova zaštite (muzeja, zavoda za zaštitu spomenika kulture i arhiva) omogućili su stvaranje tačke preseka u savremenom trenutku.

Savremene javne politike baziraju se na činjenicama a činjenično stanje u sadašnjosti u mnogome jeste ishodište intencija i akcija iz prošlosti. Studija „Kultura i zakoni (o akterima upravljanja i o kulturnom nasleđu)“ predstavlja pristup kvalitativnoj analizi uticaja regulative, sve važnijem aspektu u dizajniranju i implementiranju savremenih javnih politika. Publikacija je objavljena na ćiriličnom pismu u štampanoj formi, a dostupna je ovde.

Osim toga, s obzirom na to da je Srbija pre no što je 2006. godine postala samostalna država, bila republika u sastavu savezne države federalnog karaktera (Jugoslavije), analiziran je sadržaj i saveznih propisa. Modeli razvijani na savezom nivou projektovali su se na nivou svih republika. Stoga je studija „Kultura i zakoni (o akterima upravljanja i o kulturnom nasleđu)“ potencijalno značajna i podsticajna za istraživače kulture iz drugih nekada jugoslovenskih republika. Publikacija na latiničnom pismu i sa rezimeom na engleskom jeziku je dostupna u elektronskoj formi ovde.

Najzad, studija „Kultura i zakoni (o akterima upravljanja i o kulturnom nasleđu)“ je značajna za istraživače van prostora Balkana koji su zainteresovani za to podneblje. Opširniji rezime studije na engleskom jeziku je dostupan ovde.

Latiničnu verziju studije moguće je preuzeti ovde.

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве