Modeli i instrumenti kulturne politike grada Beograda

Istraživanje Modeli i instrumenti kulturne politike grada Beograda je kao potprojekat izdvojen iz dugoročnog strateškog istraživanja Kulturne politike Srbije na osnovu podrške Skupštine grada koju je dobio u okviru konkursa raspisanog marta 2002. godine. Istraživanje Kulturne politike Srbije od 1989. do 2001. godine je dugoročni razvojno-istraživački projekat koji je pokrenut 1999. godine. Kako je planiran da traje četiri godine, u 2003. će biti realizovana završna faza ovog projekta.

Ciljevi istraživanja su identifikacija ključnih nosilaca kulturne politike na nacionalnom i lokalnom nivou; poređenje procedura za donošenje ključnih odluka, finansijskih i drugih instrumenata u kulturnoj politici Republike; razvijanje metodologije za uporednu analizu kulturnih politika u zemljama jugoistočne Evrope; pisanje završnog izveštaja i preporuke Ministarstvu kulture i gradskim organima uprave. Istraživanje treba da pomogne započetim reformama u kulturi, kao i dizajniranju nacionalne i supraregionalne kulturne politike.

Razlozi za pokretanje projekta:

U svim zemljama danas se preispituje uloga države u oblasti kulturne politike, a ovo istraživanje ima za cilj da preispita dosadašnji kulturni model, kao i da u toku s aktuelnim reformama u društvu i u kulturi, nosiocima odlučivanja na nivou grada Beograda preporuči određene instrumente kulturne politike u duhu decentralizacije, demokratizacije, depolitizacije i deinstitucionalizacije kulture – odavno zastupljenim u modernim evropskim društvima. A da bi bilo moguće planirati i sprovesti dalje reforme u oblasti kulture, umetnosti i medija, potrebno je, pre svega, istražiti i analizirati modele i instrumente kulturne politike na svim nivoima odlučivanja – počev od saveznog pa sve do opštinskog. U periodu tranzicije u koji je zemlja ušla nakon izbora 2000. godine, socijalna i kulturna osnova društva se menjala, a složene društvene promene indukovale su i promene u kulturnoj politici. Zato je prioritetni cilj ovog istraživanja da sagleda promene u kulturnom sistemu, identifikuje kapacitete za proces tranzicije u kulturi, pruži neophodnu bazu podataka za promišljanje strategije reformi i preporuči rešenja za planiranje budućeg kulturnog razvoja grada, i to pre svega u oblasti uspostavljanja novih procedura odlučivanja, ali i izbora odgovarajućeg modela i instrumenata kulturne politike

Ciljevi projekta:

  •  Identifikacija preovlađujućeg modela kulturne politike grada Beograda u periodu od 1989. do 2001.
  •   Identifikacija preovlađujućih instrumenata kulturne politike u periodu od 1989. do 2001.

Institucionalni nosilac istraživačkog projekta:

Zavod za proučavanje kulturnog razvitka

Autor projekta:

Dr Vesna Đukić-Dojčinović, docent Fakulteta dramskih umetnosti

Supervizori projekta:

Dr Milena Dragićević-Šešić, rektor Univerziteta umetnosti u Beogradu, redovni profesor Fakulteta dramskih umetnosti
Dr Branimir Stojković, vanredni profesor Fakulteta političkih nauka
Dr Divna Vuksanović, docent Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu

Koordinator projekta:

Tatjana Bokan, producent, šef Razvojno-istraživačkog odeljenja Zavoda

Istraživački tim:

Maja Mitrović, producent, šef INDOK odeljenja Zavoda,
Marijana Cvetan, bibliotekar-informatičar, dokumentalista u INDOK odeljenju
Biljana Jokić, psiholog, samostalni istraživač
Dragana Martinović, istoričar umetnosti, istraživač saradnik
Tatjana Jokanović, pravnik, sekretar Zavoda

Saradnici na projektu:

Studenti redovnih i poslediplomskih studija Univerziteta umetnosti, Beogradskog univerziteta, Alternativne akademske obrazovne mreže
Istraživanje je realizovano u periodu od septembra 2002. do februara 2003. godine. Projekat su finansirali Skupština grada Beograda, Ministarstvo kulture Republike Srbije i Fond za otvoreno društvo – Budimpešta.

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве