Стратегија представља основ за даљи развој културе, осигурава велики број нових догађаја и садржаја, што ће додатно допиринети позиционирању града Ужица као нове националне предстонице културе.
Присутнима су се обратили: градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић, господин Бранислав Митровић, координатор Радног тима за израду Стратегије, др Тијана Палковљевић Бугарски, председница Радне групе за праћење пројекта Ужице 2024 – Престоница културе Србије, као и представници Завода.
Владан Церовић директор Завода, истакао је да је ово документ са којим култура постаје један од главних стожера града, а титула престонице је само први корак у томе.
“Ужице се може похвалити многим посебностима, то је град богатог нематеријалног архитектонског индустријског културног наслеђа и град у коме се и данас развијају манифестације, фестивали, књижевно и друго стваралаштво. Ужице ће 2029. године бити град који се креће у синергији савременог стваралаштва и наслеђа”, додао је Церовић.
Истраживач у Заводу Богдана Опачић представљајући Стратегију културе града Ужица навела је да су након опсежног истраживања које је обухватило и анкетирање грађана Ужица закључили да је потребно да сви учествују у очувању идентитета града Ужица који поред богатог наслеђа има и веома развијено савремено стваралаштво.
„Зато је визија да ће Ужице 2029. године бити град који се креће у смеру савременог стваралаштва и наслеђа“, рекла је Опачић.