Vladislav Bajac „Hamam Balkanija. Roman i druge priče“

KAFE KULTURA. Peta promocija u okviru ciklusa „Pisci Starog grada“ održaće se u sredu, 7. oktobra 2009. godine u 12 časova. Na programu je knjiga Vladislava Bajca „Hamam Balkanija. Roman i druge priče“.
Na promociji će govoriti Gojko Božović, izdavač i književni kritičar i Vladislav Bajac. Delove iz knjige će čitati Ivan Jagodić. Urednik i domaćin je Dušan Č. Jovanović.
O AUTORU

Naš pisac, inače između ostalog romansijer, pripovedač i pesnik, a imenom Vladislav Bajac, rođen je pre pedeset pet leta u Beogradu. U rodnom gradu studirao je i diplomirao na, čudnog li naziva, Odseku za jugoslovensku sa svetskom književnošću, naravno, u zgradi na Studentskom trgu.
Uz pisanje bavio se i, kako to biva, novinarstvom i što je ređi slučaj, prevođenjem književnih dela, najčešće sa engleskog jezika i samostalnim izdavaštvom, osnovao je i rukovodi „Geopoetikom“. Sa engleskog preveo je više desetina književnih tekstova, kao što je i sačinio više antologija dela sa ovog svetskog jezika. Godine 1981. on je u saradnji sa Borom Đokovićem sastavio antologiju „Najnovija beogradska priča“.
Napisali smo da Vladislav svoj osobeni dar, od Boga dat, najbolje iskazuje kroz stvaranje pesama, pripovedaka i romana. Tako je, kada je poezija u pitanju, objavio dve knjige i to: „Koji put do ljudi vodi“ (1972) i „Put haiku“. Ova potonja, bila je podsticaj našem autoru da učestvuje na svetskom konkursu za ovu vrstu japanske poezije i dva puta biva nagrađivan (1971. i dve godine kasnije). Kada su knjige priča u pitanju, objavio je „Evropa na leđima bika“ (1988) i „Podmetačine za snove , Geopoetičke basne“ (doživela je dva izdanja, a za koju je dobio nagradu „Stevan Pešić“).
Najbrojniji su romani našeg autora. Među njih spada i knjiga zbog koje smo se danas okupili roman i druge priče „Hamam Balkanija“ za koji je Bajac nedavno dobio nagradu „Isidora Sekulić“. Tu su još i romani „Knjiga o bambusu“ iz 1989. godine, potom „Crna kutija, utopija o naknadnoj stvarnosti“ koja je rađena na osnovu stipendije „Fondacije Borislav Pekić“ dobijene 1993. godine. Sledeći roman je „Druid iz Sindiduna“ iz 1998. koji je ovenčan sa čak tri nagrade: „Šesti april“ za najbolji roman o Beogradu, nagrada iz „Fondacije Branko Ćopić“ i priznanje zvano „Zlatni bestseler“. I njegova romaneskna knjiga „Bekstvo od biografije“ iz 2001. dobila je nagradu „Hit Libris“. Godine 2003. objavljuje roman u pričama „Evropa Ekspres“ i za njega dobija međunarodno priznanje „Zlatni prsten“. Odabrana Bajčeva dela objavljena su u 7 i slovima sedam tomova u periodu od 2000. do 2003. Treba li reći da su njegova dela prevođena na desetak stranih jezika.
Interesanto je da su dela Vladislava Bajca izvođena i u pozorištu, iako do sada nije napisao nijednu dramu. Naravno, da se to zbilo u inostranstvu, jer se to naši dramaturzi, među koje spada i pisac ovih redova, takvo što još nisu setili. Naš pisac je potpredsednik srpskog PEN-centra. Živi i piše u Starom gradu, tačnije na Dorćolu, a gde bi drugde?

Календар

Nema rezultata.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве