Представљање истраживања ће се одржати 6. децембра, у 11 сати, у Музеју савремене уметности у Београду – Сала Миодраг Б. Протић (Ушће 10).
По први пут, истраживањем су обухваћене све музејске установе у Србији – 97 музеја и галерија, као и 36 удружења која се баве изазовима особа са инвалидитетом, са идејом да као савремено друштво морамо много више обратити пажње на питање приступачности у области културе.
Истраживање показује да 61,4% музејских установа себе оцењује као делимично приступачно, а 24% своју установу доживљава као неприступачну за особе са инвалидитетом. Када је реч о физичкој приступачности, подаци показују да 57,5% установа није физички приступачно за посетиоце који имају неку врсту инвалидитета.
Примера ради, када говоримо о унутрашњем простору, само 14,4% установа поседује тоалет прилагођен особама са инвалидитетом, а свега 9,4% поседује лифт који могу користити особе са инвалидитетом. У 59,8% музејских установа степенице нису прописно контрастно обележене и нису постављени рукохвати.
Презентација резултата је намењена запосленима у музејима и галеријама у Србији, као и широј јавности, кроз занимљиву интерактивну радионицу коју ће водити истраживачице Запрокула, Маријана Миланков, Богдана Опачић и Бојана Субашић.
Како Министарство културе Републике Србије равноправан приступ и доступност културних садржаја свим грађанима препознаје као један од стратешких задатака, поздравну реч упутиће Данијела Ванушић, помоћница министра културе за културно наслеђе и дигитализацију, а обратиће се и Маријана Коларић, директорка МСУ и Марко Крстић, директор Запрокула.
Након радионице, Музеј савремене уметности је припремио посебно кустоско вођење кроз изложбу „Непоуздани приповедач“, једног од најважнијих савремених вајара и цртача Мрђана Бајића, за све учеснике овог догађаја.
Запрокул ће наставити низ догађаја посвећених теми култура приступачности. Тим поводом у Галерији Запрокула у периоду од 2. до 13. децембра биће отворена изложба АРТ ДИЈАЛОГ, аутора и познатог уметника Божидара Плазинића, као пример иновативаног уметничког приступа у остваривању комуникације са друштвено осетљивим групама.