С обзиром на то да је словачко наивно сликарство 2012. године уписано на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа Републике Србије, данас питање заштите није само афирмација његових пракси него и превенција потенцијалних злоупотреба и заштиту онога што и јесте њихова посебност – богатство и аутентичност разноликих уметничких израза. У вези са тим, посебно су наглашена питања која се тичу очувања и унапређења културног наслеђа Словака који живе у Републици Србији, предлога Етичког кодекса представника ковачичког наивног сликарства у Србији, развоја издавачке делатности, промоције матерњег (словачког) језика, као и међународне сарадње и планова у даљој међународној промоцији.
Везано за ове разговоре, представници Завода су посетили и Галерију наивне уметности у Ковачици, Галерију „Бабка“, уметнички атеље Јана Немечека, ковачичког градитеља виолина, као и уметнички атеље Павела Хајка, најстаријег сликара наивне уметности у Ковачици.
У припреми је наредни Фестивал Словачког наивног сликарства, који је планиран да буде одржан на јесен 2025. године, а део програма би био представљен и у Заводу за проучавање културног развитка.