Одржан је и радни састанак са председником Савеза Срба у Румунији, господином Огњеном Крстићем, и представницима Српског културног центра у Темишвару. Савез Срба у Румунији као институција од јавног значаја омогућава другачији приступ и односе локалних и централних власти, што посебно утиче на културни развој локалних заједница у местима где живе Срби. Том приликом размењене су информације о активностима и начину рада културних центара и удружења која окупљају Србе у Румунији, као и о актуелним питањима образовања, вредностима и значају српске заједнице у културној политици Румуније и партнерствима и сарадњи у култури.
Савез Срба у Румунији током године реализује више од 140 различитих културних програма, укључујући рад пет тамбурашких оркестара, два народна оркестра, око тридесет културно-уметничких друштава, аматерска позоришта, издавачку делатност и бројне друге активности широм Румуније. У текућој години, поред већинског финансирања од око 95% буџета за програме од стране румунских државних ресора за културу, Савез је обезбедио средства за програме кроз конкурсе Министарства културе, Министарства информисања, Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, Департмана за међуетничке односе Владе Румуније и Центра за културу и уметност при жупанијском савету Тимиш. Подржани програми укључују Школу тамбуре са преко 40 полазника, рад КУД-а Коло из Арада, манифестацију Дани српске културе у Темишвару, летње дечје кампове КУД-а Плави Делија и друге.
Поред мапирања и анализе статуса и рада најзначајнијих културних институција и организација српских заједница, у склопу овог истраживања Завод за проучавање културног развитка указује на нове могућности и будуће иницијативе културне размене, сарадње и промоције стваралаштва Срба у региону.