Пројекат „Stitching Adventure in Tuscany“

Реализација пројекта „Stitching Adventure in Tuscany“ почиње у Фиренци 24. октобра 2024. године. Овај пројекат, подржан од стране UNESCO-а кроз иницијативу Културно и креативно наслеђе за Западни Балкан уз финансијску подршку Европске уније, има за циљ да подстакне дијалог на Западном Балкану унапређењем културног и креативног сектора, чиме се повећава социо-економски утицај у региону.

Кључни актери пројекта су две уметнице: професорка Нађа Албертини из Париза и професорка Весна Тодоровски из Београда. Кроз своје радионице и едукативне туре по музејима Тоскане, оне ће разменити оригиналне мотиве из Србије и Италије у циљу очувања нематеријалне културне баштине, укључујући пренос мотива са одевног предмета на предмете за ентеријер, као и израду ренесансног цветног мотива Ботичелија у техници српског веза.

Нађа Албертини је француско-мексичка дизајнерка веза и текстила са седиштем у Паризу. Радила је за бројне модне куће, као што su Chloé, Chanel, Balmain и Schiaparelli. Тренутно је ангажована на разним пројектима у Паризу, Сингапуру, Фиренци и Мумбају.

Професорка Весна Тодоровски, након успешне двадесетогодишње каријере на Дизајнерској школи у Београду, фокусирала се на успостављање иновативног пословног модела који има за циљ обнову старих вештина са богатом традицијом и оснаживање занатлија у земљама Западног Балкана. Аутор  је и координатор бројних пројеката  на националном и европском нивоу у области едукације о нематеријалној културној баштини, члан савета за културу Фондације Микеленађело из Женеве.

По повратку у Београд, планира се организација радионица веза које ће садржати елементе научене током размене у Фиренци. Ове радионице омогућиће учесницима да примене нова знања и технике, чиме ћемо додатно оснажити локалну заједницу и подстаћи интересовање за традиционалне текстилне технике.

Завод за проучавање културног развитка као Национална контакт тачка за сарадњу са Србије са Унеском за Конвенцију 2005 подржава и честита почетак овог пројекта.

Календар

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве