У оквиру „Методологије истраживања“, презентоване су три фазе истраживања које су спроведене, а то су: деск анализа, прикупљање квантитативних података помоћу обимног упитника послатог самосталним музејима, као и квалитативних података помоћу интервјуа са бившим запосленима у некадашњим фабрикама стакла, представницима/цама музеја и галерија који се баве темама стакларског наслеђа, представницима/цама уметничко занатских радионица, дизајнерима и савременим уметницима/цама који раде у стаклу. Анализа закона и стратешких докумената у области стакларског наслеђа и савремене обраде стакла чини део „Правног оквира“, уз осврт на механизме подршке наслеђу и уметничком стваралаштву у стаклу.
Поглавље о „Наслеђу стакла у музејским установама – анализа стања“, обухвата резултате анкетног испитивања кустоса и кустоскиња музејских установа, потом податке о програмима спроведеним током Међународне године стакла, као и ставове и приоритете испитаника/ца везане за наслеђе од стакла. У оквиру дела о „Савременим уметничким и занатским радионицама“, представљен је рад стакларских атељеа, радионица, али и појединаца који се баве заштитом уметничке обраде стакла, примењеним и дизајнерским подухватима у стаклу, креирањем уметнина од стакла, као и савременим стваралаштвом у стаклу. Уместо закључка, дат је oсврт на еколошке аспекте у производњи и коришћењу стакла. Завршни одељак чини табела са „Проблемима и препорукама“ за унапређење културне политике у области заштите стакларског наслеђа, развоја уметничких и старих заната, као и савременог стваралаштва, потом за унапређење програма, презентације и промоције, као и за унапређење стручних компетенција везаних за стакларство.
Публикација садржи графиконе, табеле, фотографије радова у стаклу из музеја, бивших фабрика стакла, радионица, атељеа, као и одабране изјаве из реализованих разговора са испитаницима/цама из 14 градова и општина у Србији.