НЕМА МЕСТА ПАНИЦИ У СРЕЋНОМ, НОВОМ, ДИГИТАЛНОМ СВЕТУ: ЗАКЉУЧАК ПРОМОЦИЈЕ НОВЕ КУЛТУРЕ

У Галерији Завода одржана је промоција новог 176. броја часописа Култура, који за тему има Нове технологије, нови наративе и нови потрошаче, пред многобројном публиком из света кулуре.

Тематску целину новог броја приредио је др Слободан Пенезић, који је овом приликом истакао да су у фокусу биле промене у ширем друштвеном оквиру и новонасталим наративима, проистекле из појаве нових технологија и дигиталних канала комуникација које су оне донеле. „Текстови примарно анализирају шири контекст пратећих промена и по­дела, као и друштвену конфузију које је донела популаризација интернета: с једне стране узрокујући нужност анализе нових навика у коришћењу и потрошњи но­вих медија и платформи, а и зато што је, с друге стране, неопходно и дубље разма­трати однос између нових медијско-комуникацијских формата који се појављују, али и моралне и друштвене панике које прати овај процес.“

Доцент др Добринка Кузмановић која је аутор текста Од ’дигиталних урођеника’ до ’дигиталних кретена’ – млади и дигитални јазови анализирала је феномене дигиталног јаза између различитих генерација, са фокусом на индивидуалним разликама у дигиталним вештинама младих.

Ауторка текста Локална историја дигиталних игара: први кораци у срећни, нови, дигитални свет, проф. др Љиљана Гавриловић, осветлила је  један и те како важан угао почетака актуелног виртуалног хабитуса на нашим просторима, али и истакла да су дигиталне игре донеле једну нову врсту уживања свима, да то не треба да нас брине и изазива панику.

Облике односа између генерација и њихов потенцијални допринос друштвеним променама или развоју потрошачког друштва разматрао је доцент др Никола Млађеновић у тексту Модели генерацијиских односа: од историјских сукоба до дигиталног комплекса.

Специјални гост, промоције овог броја часописа Култура, био је Давид Миљанић, један од најпознатијих српских „гејмера“ који је окупљеној публици представио гејмере али и њихове активности у ИТ индустрији.

Модератор програма била је др Јелена Ђорђевић, пр Завода.

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве