СЛОВАЧКО НАИВНО СЛИКАРСТВО – У ФОКУСУ КОНФЕРЕНЦИЈЕ У ЗАВОДУ

У Републичкој установи културе Заводу за проучавање културног развитка одржана је конференција Наивно сликарство словачке мањине у Србији као предмет интресовања младих истраживача у областима хуманистике и друштвених наука у словенским земљама, поводом другог Фестивала словачке наивне уметности у Србији, уз присуство многоброjне публике и званица из света културе.

Конференцију је отворио Владан Церовић, директор Завода истакавши да је словачка национална мањина у наивном сликарству важан извор за проучавање етничког и културног идентитета Словака у Србији, и да Завод жели да својом подршком истакне све аспекте ове значајне културне баштине.

Горан Милашиновић, председник Националне комисије Србије за сарадњу са Унеском, је наводећи активности комисије на плану очувања културног наслеђа и представљања мултикултурног друштва  као што је наше, истакао значај везе између наивног сликарства и очувања матерњег језика, као посебне  експресије о животу кроз слике које имају своју богату причу.

Учесница конференције Андреја Рихтер, директорка Форума словенских култура из Љубљане представила је програме Форума и истакла је да је изузетно важна сарадња словенских земаља, посебно када је у питању представљање и учествовање у међународним пројектима и  у институцијама Европске уније и Унеска.

Окупљенима се обратио и Павел Бабка, оснивач Галерије и фондације Бабка и покретач идеје КО ЈЕ КО? у наивној уметности словенских земаља у Европи који је нагласио да су у свим словенским земљама исти проблеми када је реч о наивном сликарству, а пре свега они се односе на потребу да истраживачи и историчари уметности узму у обзир наивну уметност у својим научним, теоријским и истраживачким радовима, како би добила место које заслужује.

У свом обраћању Данијела Филиповић, руководилац Центра за нематријално културно наслеђе Србије, истакла je на који начин је могуће повезати научно истраживачки рад и нематеријално културно наслеђе у циљу очувања наивног сликарства  и посебно нагласила значај Унеско Конвенције о нематеријалном културном наслеђу која представља систем који обезбеђује активно деловање у области нематеријалног културног наслеђа.

Публици се обратио и Јурај Хамар, шеф катедре за естетику Универзитета Коменског, директор СЛУК-а и председавајући Савета Министарства културе Словачке за заштиту нематријалног културног наслеђа, који се посебно осврнуо на значај дигитализације у чувању и промоцији словачке наивне уметности, као и на значај образовања младих и укључивање у програме и пројекте који се односе на очување културног наслеђа.

Сенка Влаховић, уметничка директорка Банатског културног центра Ново Милошево представила је културни центар и истакла значај сарадње овог центра са Галеријом и Фондацијом Бабка. Један од заједничких успешних пројеката пројеката  је учествовање на Бијеналу илустрација у Братислави, где су се представили савремени  илустратори књига за децу, а међу њима су и најзначајнији сликари и илустратори из Ковачице.

Сви учесници сложили су се да су на пољу наивне уметности важна истраживања усмерена на нове начине и форме очувања нематеријалног културног наслеђа, као и да је неопходно повезати институције и праксу.

У склопу Конференције у Галерији Завода отворена је и изложба Јубиларци словачког наивног сликарства у Србији, која приказује слике из свакодневног живота, обичаје, приче о животу на селу, често не онако како је сада, већ како је то некад било. Сликари из Ковачице који славе своје јубилеје са госпођом Рихтер представили су публици своја дела и позвали све заинтересоване да у наредном периоду погледају ова значајна уметничка дела.

Изложба Јубиларци словачког наивног сликарства у Србији биће отворена у Галерији Завода од 5. до 13. септембра у периоду од 9 – 16 часова. Улаз је бесплатан.

ДОБРО ДОШЛИ!

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве