ТЕСЛА KAO ИНСПИРАЦИЈА УМЕТНИЦИМА

Шести БЕОГРАДСКИ КОНТРАПУНКТ, који је ове године посвећен најпознатијем српском научнику Николи Тесли, одржан је јуче у препуној сали Макавејев у Југословенској кинотеци од 14 до 17 часова, под насловом ТЕСЛА: ИНСПИРАЦИЈА.

Овај традиционални међународни скуп и ове године организовао је Завод за проучавање културног развитка (Запрокул) у сарадњи са Министарством културе и информисања.

Данас имамо прилику да сазнамо више о утицају који је дело чувеног научника, Николе Тесле, остварило, првенствено у култури и уметности, али и о томе како су његов лик и каријера инспирисали многобројне ствараоце у најразноврснијим сегментима друштва, поручила је потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић на отварању шестог „Београдског контрапункта“.

„Сигурна сам да ће учесници овог ‘Београдског контрапункта’ дати релевантан приказ Теслиног утицаја на уметност и ствараоце. Оно што будемо данас чули, послужиће многобројним истраживачима у даљој спознаји његовог лика и дела“, напоменула је Гојковић.

Чувени српски физичар Ђуро Коруга истакао је да је Тесла био један од срећника чије је време дошло и он је као такав израстао у горостаса: „сада Тесла побуђује обичне људе што значи да долази време када ће етичке вредности које је он имао, доћи у фазу када ће почети да се реализују.“

Тесла је, разумејући медије у периоду у ком је живео и стварао, објављивао чланке који су од тада до данас инспирисали уметнике, напоменуо је Душан Јововић, визуелни уметник. „Изузетна гравитација коју Тесла има и после своје смрти појачава се и расте. Тесла никада није стављао свој рад изнад човечанства и то је оно што је наш светионик.“

Млада и иновативна уметница Даница Максимовић, aуторка портрета Николе Тесле од рециклираних материјала, који је назвала еко-портрет и „модерни мозаик“ открила је начин на који је створила своје дело, назвавши Теслу песником, сликаром у науци. „Тесла је научник који је интуицију, унутрашњи осећај стављао пре интелекта и то је оно уметничко у његовом стваралаштву.“

Позната мултимедијална уметница из Јерменије Лусине Хованисијан истакла је Теслину духовност и да је то оно што га чини другачијим од других: „он је био етички геније.“ Уметницу је Тесла одвео на пут медицине, проучавања анатомије покрета и уметности: „за мене је Тесла сам лабараторија, он је једини научник у својој лабараторији и једини алат који му је стајао на располагању.“

Реномирани стрип уметник и дизајнер из Италије, Данијеле Меучи, покушао је да објасни шта га је инспирисало код Тесле, осврнувши се на личност научника „Тесла је у свом животу имао много борби, које су га као човека обликовале. Ја сам у свом раду хтео људима да покажем човека иза генија, правог Теслу, који је наставио да се бори и када се чинило да не може да успе.“

Милан Личина је у својој пракси визуелног уметника деловао кроз област нових и високих технологија инсппирисан Теслом. „Метаверзум, који нам се данас намеће, је све оно што је Тесла предвидео. Као што је Тесли његов идентитет и његово порекло било изузетно важно, ја сам покушао да дам свој допринос и високу технологију „поћирилизујем“, односно да покажем да је наш идентитет и наше наслеђе једнако одрживо у будућем времену, на исти начин на који је Тесла покушао да га одржи у времену апсолутног мрака без електричне енергије.“

„Тесла је видео електрицитет као чисту суштину прљавог света и ја мислим да је то оно што људи виде у Тесли. Он је користио читаве енергије човека да би стварао“, закључио је истакнути српски писац Владимир Пиштало.

Модератор скупа, познати водитељ Александар Гајшек, на самом крају захвалио се свим учесницима што су током трајања Београдског контрапункта на кратко оживели Теслу.

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве