УМЕТНИЧКА ИГРА У СРБИЈИ

ФОРУМ О ОПРАВДАЊУ СТВАРАЛАШТВА – Уметничка игра у Србији

5. децембар у 14 часова

Завод за проучавање културног развитка покреће серију разговора о уметничкој игри у Србији поводом великог јубилеја који се обележава ове године – сто година Балета Народног позоришта у Београду.

Јубилеј је важан за промоцију балетске уметности не само у Београду него и на целој играчкој сцени у Србији. Извођењем прве самосталне балетске представе пре једног века отворена је нова страница наше културне историје од када започиње развојни пут балетске уметности у оквиру београдског националног театра. Као сегмент културног стваралаштва код нас, ови балетски почеци допринеће и развоју уметничке игре уопште, носећи са собом нове и изузетне вредности и постигнућа.

Кроз приче и сећања на ствараоце, уметнике, педагоге, кореографе, критичаре и друге значајне личности из области балета, односно уметничке игре, које су својим посвећеним радом допринеле институционализацији ове уметности, стварању образовних модела, ширењу међународних утицаја, сагледава се важност позиционирања Србије на европској и светској културној и играчкој мапи.

Овај јубилеј био је повод да организујемо серију разговора, али и да иницирамо истраживање, планирано за наредну годину, са намером да мапирамо најважније актере у области балетског стваралаштва, као и уметничке игре код нас. Бавићемо се анализирањем стања и проблема у овој области, а указаћемо и на могућности и решења која могу да допринесу афирмацији наше уметничке игре како на домаћем тако и на међународном плану.

Први од планираних сусрета посвећен је питањима културне политике у области уметничке игре (класичан балет, савремена игра, народна игра), кроз примере из образовних институционалних пракси, уз пратеће законодавне регулативе.

Учесници у разговору:

  • Ива Бојовић Петковић, директорка Средње Балетске школе „Лујо Давичо“
  • Сања Вучуревић, директорка Балетске школе у Новом Саду
  • Јелена Кајго, уметничка директорка Битеф Денс Компаније
  • Аја Јунг, директорка Београдског фестивала игре, управитељка Националне фондације за игру и директорка Балетске школе Националне фондације за игру
  • Здравко Ранисављевић, директор Националног ансамбла КОЛО

Овај програм се организује у оквиру пројекта Завода „Форум о оправдању стваралаштва“ уз подршку Министарства културе Републике Србије.

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве