ЗАКЉУЧАК ТРИБИНЕ У БАЊАЛУЦИ: ВАЖНА САРАДЊА СРБА С ОБЕ СТРАНЕ РЕКЕ ДРИНЕ

Завoд за проучавање  културног развитка представио је део својих активности и програма на трибини у Музеју Републике Српске у Бањалуци у оквиру Традиционалне манифестације ,,Дани Србије у Републици Српској“.

Том приликом представљен је часопис „Култура“ број 185 под насловом „Културна сарадња Републике Србије и Републике Српске“  чије је издање планирано у оквиру издавачке делатности Завода у 2025.г.  Такође, представљено је и будуће истраживање „Позоришта у Републици Српској“ које ће спровести Завод.

Учествовали су: Владан Церовић, директор Завода за проучавање културног развитка;  Слободан Мрђа, руководилац Одељења за истраживања културног развитка; Слађана Илић, главна уредница часописа „Култура“; Душко Бабић, управник Српске књижевне задруге и Јасна Димитријевић, истраживач Завода.

Директор Завода господин Церовић истакао је да је веома важно да Срби с обе стране реке Дрине, као један народ и јединствен културни простор, помажу једни другима, размењују искуства и да је то нешто што се већ ради.

Церовић је рекао медијима у Бањалуци да се након усвајања декларације на Свесрпском сабору, који су иницирали председници Србије и Републике Српске Александар Вучић и Милорад Додик, већ кренуло у бројне активности, које ће се тек интензивирати.

„Програми које представљамо у Бањалуци су пројекти Завода за проучавање културног развитка Србије које планирамо да спроведемо у Српској до 2025. године“, рекао је Церовић. Он је нагласио и да ће ове године бити спроведено 60 активности 14 установа културе из Србије које ће се реализовати у сродним установама у десет градова и општина у Српској.

Главни уредник часописа „Култура“ Слађана Илић истакла је да је једна од значајних тема заштита српског језика и писма о којој ће ставове изнети бројни лингвисти.

„Они што је природна веза Србије и Српске је књижевност, али и култура сећања. Чини се, с обзиром на проток времена и околности којима смо затечени да не посвећујемо довољно пажње управо култури сећања. Без тога нема ни конструктивне будућности па ни напретка у очувању националне културе, језика и књижевности“, рекла је Илићева.

***

Права на даљу дистрибуцију фотографија са трибине у Бањалуци уступа Музеј Републике Српске. Аутор фотографија је музејски фотограф Сандра Гарић.

Календар

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве