КУЛТУРА МОРА БИТИ ПРИСТУПАЧНА СВИМА

Поводом 3. децембра, Међународног дана особа са инвалидитетом, Завод за проучавање културног развитка (Запрокул) отпочео је низ догађаја којима се представљају резултати значајног истаживања Култура приступачности: истраживање о приступачности музеја и галерија у Републици Србији“.

Kultura mora biti pristupačna svima - Art dijalog, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka

Тим поводом отворена је изложба АРТ ДИЈАЛОГ као пример иновативаног приступа у остваривању комуникације са друштвено осетљивим групама. У пријатној и срдачној атмосфери публика је имала да ужива у „уметности до инклузије“- уметности коју су стварале особе са инвалидитетом, и која је стварана за све наше суграђане, која надахњује и оплемењује.

Поздравну реч упутила је Богдана Опачић, истраживачица Запрокула и један од координатора истраживања: „Музеји и галерије су често неприступачни са особе за инвалидитетом, а управо оне, као и сви ми, воле да уживају у култури. Особе са инвалидитетом су веома креативне, сетимо се Фриде Кало, Гоје, Бетовена, они су читав наш свет оплеменили и учинили лепшим.“

Биљана Јокић, истраживачица Запрокула, указала је на чињеницу да међу нама не постоје разлике, осетљивост је само питање сензибилитета, она у уметничком стваралаштву може бити само предност, и управо зато култура мора бити приступачна свима, самим тим и осетљивим групама.

Izložba Art dijalog u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka

Аутор изложбе Божидар Плазинић, један од најзначајнијих савремених уметника у наставку је изложио концепт ове занимљиве изложбе која је стварана са тежњом да се оствари што боља и квалитетнија комуникација са друштвено осетљивим групама кроз креативне процесе-радне терапије. „Уметност је дијалог, све око нас је дијалог и дијалог је опет услов за све, и уметност и културу.“

Отварању изложбе присуствовали су чланови удружења ,,На пола пута“ из Панчева, чији су представници Лазар Сретеновић и Батул Никачевић читали своје песме, а у музичком делу програма представили су се Константин Нечески, Василије Џолић и Александра Романов, ученици Школе за ученике оштећеног вида ,,Вељко Рамадановић“ из Земуна у пратњи својих наставника Дејана Николића и Ане Атанацковић. Млади уметници оплеменили су атмосферу у којој је публика уживала наградивши их овацијама.

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве