ОТПОЧЕЛА ЛАБОРАТОРИЈА ЗА ПРАВИЧНЕ И ОДРЖИВЕ ПОЛИТИКЕ И ПРАКСЕ У КРЕАТИВНОМ СЕКТОРУ

Данас је у Заводу за проучавање културног развитка отпочео тренинг ЛАБОРАТОРИЈА ЗА ПРАВИЧНЕ И ОДРЖИВЕ ПОЛИТИКЕ И ПРАКСЕ У КРЕАТИВНОМ СЕКТОРУ под покровитељством  УНЕСКО партиципативног програма 2022-2023. „Грађење капацитета за пројектовање и планирање мера за одрживе културне политике у Србији“  (Fair Creative Policy Lab/Building capacity for designing and planning fair and sustainable measures of local cultural policy in Serbia).

У уводном делу обратио се директор Завода за проучавање културног развитка Владан Церовић истичући да Завод овим тренингом жели да предложи решења у области јавних политика којима се може унапредити развој креативног сектора кроз размену искустава из културних пракси у Србији. Церовић је пожелео срећан и продуктиван рад свим учесницима кроз наредних шест тематских целина, дванаест студија случаја и три радионице којима Завод има за циљ свеобухватно унапређење јавних политика у креативном сектору.

У данашњем  програму тренинга учествује преко тридесет представника различитих организација и институција из Србије, као и заинтересованих појединаца, пријављених по објављеном ЈАВНОМ ПОЗИВУ Завода за проучавње културног развитка

Програм је отпочео уводном радионицом у виду интересантног паб-квиза о повезаности Србије и Унеско конвенција, механизмима локалних културних политика и културним идентитетима градова и општина у Србији коју су одржале истраживачице Завода Богдана Опачић и Маријана Миланков.

Потом је одржан први модул са темом Национални регулативни оквир за креативни сектор којим је модерирала др Маша Вукановић. Гости овог дела програма били су: Владимир Недељковић, Министарство културе Републике Србије);  Оливер Ђорђевић и Бојан Ђорђевић из Музичко информативног центара Србије (МИЦС) као и Ивана Ђокић Саундерсон из Музеја Мацура из Нових Бановаца.

Улога јединица локалне самоуправе у планирању развоја креативног сектора била је тема другог модула којим је модерирала Јасна Димитријевић. Конкурс Националне престонице културе представио је Бранко Ћаловић из комисије, потом се обратила и Мирела Иванковић, из градске управе Сомбора, помоћник начелника Одељења за друштвене делатности, док је на тему Нематеријалне баштине као ресурса за развој креативног сектора говорио Дејан Загорац  истраживач Завода.

Трећи модул на тему Фер праксе и правно економски мере културних политика представила је  др Христина Микић, где је о фер пракси и подршци уметницима, говорила др Александрија Ајдуковић,а о руралном хаб-у Врмџа, Драгана Томић Пилиповић.

Тренинг се наставља и сутра са циљем промовисања нових вредности у креативном сектору и нове одрживе развојне процесе у култури на нивоу локалних заједница.

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве