Са трибине: Свест о свету – чуле се важне поруке о култури еколoшке свести

Данас је у Заводу за проучавање културног развитка у сарадњи са Еко центром за социо-еколошка истраживања и документацију, одржана трибина „Свест о свету – образовање за одржив развој за децу и младе“.

Трибина је реализована у оквиру недеље БИОСФЕРЕ, која је саставни део богатог програма манифестације БИОС АРТ, посвећене култури еколошке свести, коју Завод са партнерским организацијама реализује током јуна месеца.
Учестовали су: Гордана Брун, Школа за опстанак, Тања Петровић, Млади истраживачи Србије, Јелена Бјеговић, Еко центар, Зорица Ивић Рађеновић, Пољопривредна школа са домом ученика ПК Београд, а трибином је модерирао Дејан Загорац, Еко центар и Запрокул.

Госпођа Брун истакла је да је Србија прва од земаља која је сачинила Резолуцију о заштити животне средине и усвојила програм о приоритетним активностима за очување и заштиту природе, али и указала на важност укључивања образовања и наставка успешне сарадње два министарства.

Тања Петровић представила је Младе истраживаче Србије – јединствену, непрофитну организацију,која путем образовања, вођена научним сазнањима, допринеси: заштити и унапређивању животне средине, промовишући принципе одрживог развоја, стваралаштво и активније деловање младих. „Данас, Млади истраживачи Србије представљају организацију на националном нивоу, коју чини неколико тематски различитих, а међусобно увезаних сектора.“

Испред Пољопривредне школе са домом ученика ПК Београд, говорила је професорка Зорица Ивић Рађеновић представивши наставне програме школе, али и богату међународну сарадњу. „Са ових простора, наша школа је једини члан FlorCert – европског удружења професионалних флориста, средњих и виших школа овог образовног профила. Такође, сарађује и са другим флористичким удружењима из Италије и Холандије. Школа је ушла у пројекат „К-1 erasmus+“, што подразумева едукацију професора и ученика на тему аражирања, као важног дела одрживог развоја и очувања животне средине.“

Госпођа Бјеговић из Еко центара, представила је ову значајну организацију и истакла да је: „за побољшање ситуације у области екологије, потребно системски решити проблем управљања отпадом, како класичним, тако и анималним, а посебно амбалажним од хербицида и пестицида. Потребно је подизати свест људи о одговорном и одрживом коришћењу агро-техничких мера и коришћења земљишта.“

Mодератор трибине Дејан Загорац, аутор едиције Укуси и истраживач Завода указао је на важност очувања културе еколошке свести и значај међусобне сарање свих актера у области екологије и заштите животне средине. На самом крају представљен је и Erazmus+ пројекаат IN cult о нематеријалном културном наслеђу који Завод за проучавање кулурног развитка реализује са 5 организација из Европе.

 

Календар

Нема резултата.

е-Култура

Часопис Култура

UNESCO фонд за културну разноликост

Књижевни конкурс НОВИЦА ТАДИЋ

ГЕО СРБИЈА

Последње објаве